Oprogramowanie – Monitor Ciśnienia

ChipBox

Najciekawszą dziedziną jaką mam przyjemność zgłębiać, jest zabawa z oprogramowaniem komputera pokładowego.

DiagFCA

W przypadku Jeep Grand Cherokee najczęstsza przypadłość, to usterki odczytu ciśnienia, które z reguły powstają podczas wymiany opon.

ELM 327 Jeep Grand Cherokee

W pojazdach wyposażonych w czujniki, monitor czujników ciśnienia, aktywowany jest fabrycznie. Przy uruchomieniu pojazdu wykonuje się test sprawdzający obecność czujników oraz ciśnienie.

W opisywanym Jeep WK III 2005r. zastosowano pomiar bezpośredni, czyli odczyt radiowy z każdej opony. Jeśli któryś z czujników, zgłasza niskie ciśnienie (również z koła zapasowego) monitor pokładowy uporczywie sygnalizuje dźwiękiem oraz komunikatami na wyświetlaczu.
Bardzo mnie denerwował ten stan, ponieważ w żadnym kole nie miałem sprawnego czujnika. Co było robić? szukałem pomocy u fachowców i wszyscy twierdzili – należy kupić nowe czujniki po 300 każdy, inaczej „nie da się tego zrobić”. Zatem zgodnie z moją maksymą pożyczoną od Henry Forda  (zob. nagłówek strony OPEN MODAL BOX), postanowiłem to zrobić.

Kupiłem za160 w licencjonowane oprogramowanie Appar DiagFA oraz Kabel diagnostyczny ELM 327 za 59 razem 219 PLN
i wyłączyłem monitor ciśnienia. Dodatkowo włączyłem funkcję opuszczania lusterek podczas cofania, dobrze widoczne krawężniki.
Oprogramowanie umożliwia wiele ciekawych opcji, tj. kasowanie błędów, zamrożonych ramek itp.